Transform your room with a fire that not only looks the part but kicks out some real heat.
With its clean lines and innovative design, this is the perfect stove for larger rooms or open plan living spaces with a heat output range of up to 7KW.
Hunter Herald Allure 5 Wood Burning Stove
Original price was: £1,269.00.£949.00Current price is: £949.00. Inc VAT
Hunter Hawk 4 Gas Stove
Original price was: £1,577.00.£1,279.00Current price is: £1,279.00. Inc VAT
Original price was: £1,649.00.£1,239.00Current price is: £1,239.00. Inc VAT
-25%The largest model in Hunter Stoves exciting range of Allure wood burning stoves, the Herald Allure 07 is ideally suited for larger rooms or open-plan living areas.
Simple to operate, you can enjoy a superb view of the dancing flames from its impressive panoramic glass viewing window.
In stock
With 20+ years experience, we handle everything from survey and design to installation and aftercare. Get a fast, no-obligation quote from our in-house team.
Simply fill in the form below and our team will be in contact.
Transform your room with a fire that not only looks the part but kicks out some real heat.
With its clean lines and innovative design, this is the perfect stove for larger rooms or open plan living spaces with a heat output range of up to 7KW.
| Weight | 85 kg |
|---|---|
| Dimensions | 55.9 × 36.9 × 55 cm |
| Brand | Hunter Stoves Group |
| Colour | Black |
| DEFRA Approved | No |
| Eco Design Ready | Yes |
| Efficiency | 81% |
| Energy Rating | A |
| Flue Diameter | 127mm (5") |
| Flue Exit | Top Exit |
| Fuel Type | Wood |
| Heat Output | Medium (5kW to 7.9kW) |
| Material | Cast Iron |
| Placement | Freestanding |
| Viewable Sides | 1 Sided |
| Style | Contemporary |
| Warranty | 10 Years (if registered) |
Reviews
There are no reviews yet.