Sit back and unwind in front of the Herald Allure 5, A stunning stove which will transform your room.
With a highly controllable temperature output, this stove allows you to change from a low to high output of 5KW -6KW in a matter of moments.
Hunter Herald Allure 4 Wood Burning Stove
Original price was: £999.00.£799.00Current price is: £799.00. Inc VAT
Hunter Herald Allure 7 Wood Burning Stove
Original price was: £1,649.00.£1,239.00Current price is: £1,239.00. Inc VAT
Original price was: £1,269.00.£949.00Current price is: £949.00. Inc VAT
-25%A modern take on Hunter Stove’s traditional range, the Herald Allure 5 offers the perfect solution for your home.
Combining a sleek, smooth design and powerful technology for an efficient burn, you can watch the flickering flames through the large viewing window with ease.
In stock
With 20+ years experience, we handle everything from survey and design to installation and aftercare. Get a fast, no-obligation quote from our in-house team.
Simply fill in the form below and our team will be in contact.
Sit back and unwind in front of the Herald Allure 5, A stunning stove which will transform your room.
With a highly controllable temperature output, this stove allows you to change from a low to high output of 5KW -6KW in a matter of moments.
| Weight | 80 kg |
|---|---|
| Dimensions | 49.4 × 37 × 61 cm |
| Brand | Hunter Stoves Group |
| Colour | Black |
| DEFRA Approved | Yes |
| Eco Design Ready | Yes |
| Efficiency | 80% |
| Energy Rating | A |
| Flue Diameter | 127mm (5") |
| Flue Exit | Top Exit |
| Fuel Type | Wood |
| Heat Output | Medium (5kW to 7.9kW) |
| Material | Cast Iron |
| Placement | Freestanding |
| Viewable Sides | 1 Sided |
| Style | Contemporary |
| Warranty | 10 Years (if registered) |
Reviews
There are no reviews yet.