The Herald Allure 4 may be the smallest of the collection, but it still packs a mighty heat punch, with a toasty output of 3KW- 5KW.
Boasting a glorious flame picture, this is the fire made for transforming small spaces.
Focus Fireplaces Gyrofocus Outdoor Wood Stove
Hunter Herald Allure 5 Wood Burning Stove
Original price was: £1,269.00.£949.00Current price is: £949.00. Inc VAT
Original price was: £999.00.£799.00Current price is: £799.00. Inc VAT
-20%The Allure 4 is from the latest range of Herald wood burning stoves by Hunter. A perfect choice for modern day living, this highly advanced appliance is packed with innovative features.
EcoDesign compliant with excellent high efficiency and ultra clean burning.
In stock
With 20+ years experience, we handle everything from survey and design to installation and aftercare. Get a fast, no-obligation quote from our in-house team.
Simply fill in the form below and our team will be in contact.
The Herald Allure 4 may be the smallest of the collection, but it still packs a mighty heat punch, with a toasty output of 3KW- 5KW.
Boasting a glorious flame picture, this is the fire made for transforming small spaces.
| Weight | 56 kg |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 37.2 × 53 cm |
| Brand | Hunter Stoves Group |
| Colour | Black |
| DEFRA Approved | Yes |
| Eco Design Ready | Yes |
| Efficiency | 81% |
| Energy Rating | A |
| Flue Diameter | 127mm (5") |
| Flue Exit | Top Exit |
| Fuel Type | Wood |
| Heat Output | Medium (5kW to 7.9kW) |
| Material | Cast Iron |
| Placement | Freestanding |
| Viewable Sides | 1 Sided |
| Style | Contemporary |
| Warranty | 10 Years (if registered) |
Reviews
There are no reviews yet.