Jøtul F 400 is one of the largest cast iron wood stoves on the Norwegian market, with room for logs of up to 50 cm. This model has a large external ash removal solution which facilitates convenient emptying of the ashes. The ash lip catches ashes and sparks that may accidentally fall out of the combustion chamber. The wood stove has a large glass door that provides a perfect view of the burning logs and is embellished with a pattern that outlines part of the Norwegian coastline. The Jøtul F 400 is now ECO-Design Ready
Jøtul F378 Advance Wood Burning Stove
Original price was: £4,599.00.£4,369.00Current price is: £4,369.00. Inc VAT
Jøtul F500 Eco Wood Burning Stove
Original price was: £3,499.00.£3,324.00Current price is: £3,324.00. Inc VAT
Jøtul F400 Eco Wood Burning Stove
Original price was: £2,999.00.£2,849.00Current price is: £2,849.00. Inc VAT
-5%Jøtul F 400 is one of the largest cast iron wood stoves on the Norwegian market, with room for logs of up to 50 cm. This model has a large external ash removal solution which facilitates convenient emptying of the ashes.
- 7kW heat output
- Traditional classic design
- Defra Approved
- Cast iron construction
- Clear or tracery door
- Different leg heights
The ash lip catches ashes and sparks that may accidentally fall out of the combustion chamber.
On display in our Reading, Berkshire showroom
In stock
With 20+ years experience, we handle everything from survey and design to installation and aftercare. Get a fast, no-obligation quote from our in-house team.
Simply fill in the form below and our team will be in contact.
Additional information
| Weight | 158 kg |
|---|---|
| Dimensions | 67.7 × 59.7 × 72.7 cm |
| Brand | Jøtul |
| Colour | Black, White |
| Fuel Type | Wood |
| Nominal Heat Output | 7kW |
| Heat Output | Medium (5kW to 7.9kW) |
| Energy Rating | A |
| DEFRA Approved | Yes |
| Efficiency | 84% |
| Placement | Freestanding |
| Viewable Sides | 1 Sided |
| Style | Traditional |
| Flue Diameter | 150mm (6") |
| Flue Exit | Top or Rear Exit |
| Eco Design Ready | Yes |
| Warranty | 5 Years (if registered) |


Reviews
There are no reviews yet.