With the 370 Series, Jøtul redefined stove design and won the Red Dot; Best of the best. It quickly became Europe’s most popular stove. With the F 370 Advance tall freestanding wood burning stove we do it again. The view of the fire is even greater and the easy to use air control ensures clean glass. Welcome to the future. Jøtul F 377 Advance includes elegant and heat-retaining décor from soapstone. It also features a practical storage space in the base with a detachable shelf for increased flexibility.
Jøtul F373 Advance Wood Burning Stove
Original price was: £3,679.00.£3,495.00Current price is: £3,495.00. Inc VAT
Jøtul F378 Advance Wood Burning Stove
Original price was: £4,599.00.£4,369.00Current price is: £4,369.00. Inc VAT
Jøtul F377 Advance Wood Burning Stove
Original price was: £4,679.00.£4,445.00Current price is: £4,445.00. Inc VAT
-5%With the 370 Series, Jøtul redefined stove design and won the Red Dot; Best of the best. It quickly became Europe’s most popular stove.
- 3-sided design
- Open base
- Soapstone encased
With the F 370 Advance we do it again. The view of the fire is even greater and the easy to use air control ensures clean glass. Welcome to the future.
In stock
With 20+ years experience, we handle everything from survey and design to installation and aftercare. Get a fast, no-obligation quote from our in-house team.
Simply fill in the form below and our team will be in contact.
Additional information
| Weight | 221 kg |
|---|---|
| Dimensions | 49.4 × 48.3 × 117.2 cm |
| Colour | Black |
| Brand | Jøtul |
| Viewable Sides | 3 Sided |
| Eco Design Ready | Yes |
| Energy Rating | A |
| Fuel Type | Wood |
| Material | Cast Iron, Soapstone, Steel |
| Flue Diameter | 150mm (6") |
| Flue Exit | Top or Rear Exit |
| Heat Output | Medium (5kW to 7.9kW) |
| Placement | Freestanding |
| Style | Contemporary |
| Warranty | 5 Years (if registered) |


Reviews
There are no reviews yet.