The stove also includes a 1980mm length of flue pipe as standard. The pipe is made from the same material as the stove, is finished in the same paint and designed to fit the Habit stove perfectly without the need for an adaptor. There is also the choice of natural convection, or fan-assisted circulation (requires an electricity supply) which will help push the heat out further into the room.
Jøtul F205 Wood Burning Stove
Original price was: £2,299.00.£2,184.00Current price is: £2,184.00. Inc VAT
Rocal Habit 100 DC Double Sided Wood Burning Stove
£3,690.00 Inc VAT
Rocal Habit 50V Wood Burning Stove
£2,950.00 Inc VAT
The Rocal Habit 50V+T is available as a hearth mounted stove as standard and can be installed with an optional logstore, or choice of stove bench.
- 8kW heat output
- Different base options
- Large glass opening
- Fan assisted convection option
The Habit 50V is great for compact and small spaces yet still boasts a large glass display of the flames.
With 20+ years experience, we handle everything from survey and design to installation and aftercare. Get a fast, no-obligation quote from our in-house team.
Simply fill in the form below and our team will be in contact.
Additional information
| Weight | 140 kg |
|---|---|
| Dimensions | 51.1 × 41 × 68.2 cm |
| Brand | Rocal |
| Colour | Black |
| Country Of Origin | Spain |
| DEFRA Approved | No |
| Eco Design Ready | Yes |
| Efficiency | 86% |
| Energy Rating | A |
| Horizontal Length | Less than 1 metre |
| Flue Diameter | 150mm (6") |
| Flue Exit | Top or Rear Exit |
| Fuel Type | Wood |
| Heat Output | Large (8kW to 10.9kW) |
| Material | Steel |
| Placement | Freestanding |
| Viewable Sides | 1 Sided |
| Style | Contemporary |
| Warranty | 5 Years (if registered) |


Reviews
There are no reviews yet.