Morsø 7400 series marks its 160th anniversary as the manufacturer of quality cast iron wood burning stoves by introducing the Morsø 7400 series.
Morsø 7449 has a pedestal base for a raised viewing height. Benefit from a three sided glass displays.
Gazco Logic Convector Arts Open Fronted Gas Fire
Original price was: £835.00.£709.00Current price is: £709.00. Inc VAT
Morso 7970 Wall Hung Wood Burning Stove
Original price was: £3,100.00.£2,479.00Current price is: £2,479.00. Inc VAT
Original price was: £2,770.00.£2,215.00Current price is: £2,215.00. Inc VAT
-20%Morso 7449 marks its 160th anniversary as the manufacturer of quality cast iron wood burning stoves by introducing the Morsø 7400 series.
This log burner features cast iron side panels and the iconic squirell logo.
With 20+ years experience, we handle everything from survey and design to installation and aftercare. Get a fast, no-obligation quote from our in-house team.
Simply fill in the form below and our team will be in contact.
Morsø 7400 series marks its 160th anniversary as the manufacturer of quality cast iron wood burning stoves by introducing the Morsø 7400 series.
Morsø 7449 has a pedestal base for a raised viewing height. Benefit from a three sided glass displays.
| Weight | 112 kg |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 38.4 × 111.1 cm |
| Brand | Morsø |
| Colour | Black |
| Energy Rating | A |
| Viewable Sides | 3 Sided |
| Eco Design Ready | Yes |
| DEFRA Approved | Yes |
| Fuel Type | Wood |
| Heat Output | Small (2kW to 4.9kW) |
| Placement | Freestanding |
| Style | Contemporary |
| Warranty | 10 Years (if registered) |
Reviews
There are no reviews yet.