A quality stove made of extra thick castings, and with a large fireplace but a little smaller oven. The stove fits well in the holiday home or in the small kitchen. Oven roof clad with 15 mm soapstone slab. Filling the oven with a soapstone kit keeps it warm for a whole night. The cooker comes with cooker rings. At an extra cost, even ground-cut hobs can be obtained. As an extra accessory there is a leg stand that the stove can be mounted on together with an enamelled floor plate. With the stove comes the hob, soot rake, ash box, tip host, pancake, thermometer and a smooth baking sheet. The connection at the back also includes brick and smoke connection.
Josef Davidssons Idun No 1 Wood Burning Cooker
£3,350.00 Inc VAT
Josef Davidssons JD 27 Wood Burning Cooker
£3,450.00 Inc VAT
Josef Davidssons Smålandsspisen 28 Wood Burning Cooker
£3,260.00 Inc VAT
The Josef Davidssons Smalandsspis 28 is both big and beautiful.
- 3-5kW heat output
- Swedish craftsmanship
- Modern combustion
Traditional design with modern combustion technology. Environmentally approved with CE marking.
Please enquire for purchasing, delivery and lead time
With 20+ years experience, we handle everything from survey and design to installation and aftercare. Get a fast, no-obligation quote from our in-house team.
Simply fill in the form below and our team will be in contact.
Additional information
| Weight | 94 kg |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 47.5 × 29.5 cm |
| Brand | Josef Davidssons |
| Viewable Sides | 1 Sided |
| Eco Design Ready | Yes |
| Energy Rating | A |
| Fuel Type | Wood |
| Heat Output | Medium (5kW to 7.9kW) |
| Placement | Freestanding |
| Style | Traditional |
| Country Of Origin | Sweden |


Reviews
There are no reviews yet.