If you picture a wood burning stove in your mind, chances are it would look like a Hunter Stove! The Herald 6 gas stove is based on the popular wood burning counterpart which is crafted using sturdy steel with a choice of single or double cast door. It manages to compliment both classical and contemporary interiors and will create a striking feature in any home.
Hunter Herald 5 Slimline Eco Single Door Wood Burning Stove
Original price was: £1,509.00.£1,099.00Current price is: £1,099.00. Inc VAT
Stovax Stockton 11 Single / Double Door Wood Burning Stove
Original price was: £2,319.00.£1,971.00Current price is: £1,971.00. Inc VAT
Hunter Herald 6 Gas Stove
Original price was: £1,988.00.£1,599.00Current price is: £1,599.00. Inc VAT
-20%Offered with a variety of options allowing you to create a individual look that suits your interior style perfectly, the Hunter Herald 6 Gas Stove.
- 4.8kW heat output
- Canopy options
- Coal or log fuel effect
- Cast iron construction
- Simple traditional style
Combining that classic style of its wood burning counterpart with the convenience and efficiency of a gas fire. A choice of fuel bed, door options and canopy.
In stock
With 20+ years experience, we handle everything from survey and design to installation and aftercare. Get a fast, no-obligation quote from our in-house team.
Simply fill in the form below and our team will be in contact.
Additional information
| Weight | 120 kg |
|---|---|
| Dimensions | 59.5 × 42.5 × 59 cm |
| Brand | Hunter Stoves Group |
| Colour | Black |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Energy Rating | A |
| Flue Diameter | 127mm (5") |
| Efficiency | 75% |
| Flue Type | Conventional Flue |
| Fuel Type | Gas |
| Flue Exit | Top or Rear Exit |
| Heat Output | Medium (5kW to 7.9kW) |
| Material | Cast Iron |
| Placement | Freestanding |
| Viewable Sides | 1 Sided |
| Style | Traditional |
| Warranty | 5 Years (if registered) |


Reviews
There are no reviews yet.