Available in matt black paint finish with a black glass top and a stunning brushed steel door handle travelling the full length of the door and along the top and the bottom of the door for a striking finish. The Solis has a 5Kw output and is designed to burn wood and smokeless fuels. Being DEFRA exempt, the Solis can burn wood even in a smoke controlled zone. Equipped with a small storage cupboard under the firebox providing a handy place to keep everything tidily out of sight and also houses the air controls to operate the stove.
ACR Malvern II 5kW Multi-Fuel Stove
Original price was: £1,079.00.£969.00Current price is: £969.00. Inc VAT
ACR Novus 5kW Multi-Fuel Stove
Original price was: £2,739.00.£2,465.00Current price is: £2,465.00. Inc VAT
ACR Solis Multi Fuel Stove
£2,579.00 Inc VAT
The Solis brings a sense of contemporary style into your home. Including powerful airwash technology that keeps the glass clean.
- Rounded stove
- Defra approved
- 5kW heat output
- Multi fuel aburner
- Powerful airwash
The ACR Solis is a new contemporary multifuel and wood burning stove with all the latest technology for 21st-century heating. The 5kW stove is Defra approved for use in smoke control areas.
This product has been discontinued
Out of stock
With 20+ years experience, we handle everything from survey and design to installation and aftercare. Get a fast, no-obligation quote from our in-house team.
Simply fill in the form below and our team will be in contact.
Additional information
| Weight | 110 kg |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 48 × 100.4 cm |
| Brand | ACR |
| Colour | Black |
| Eco Design Ready | No |
| DEFRA Approved | Yes |
| Efficiency | 82% |
| Fuel Type | Multi Fuel, Wood |
| Heat Output | Medium (5kW to 7.9kW) |
| Viewable Sides | 1 Sided |
| Style | Contemporary |
| Material | Steel |
| Flue Diameter | 150mm (6") |
| Flue Exit | Top Exit |
| Placement | Freestanding |
| Warranty | 10 Years (if registered) |
| Country Of Origin | United Kingdom |


Reviews
There are no reviews yet.